Seo Nedir ve Nasıl Yapılır

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır

SEO NEDİR ?

Seo ingilizce olarak Search Engine Optimization Kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkarılma işleminin tamamını kapsar ve yoğun bir çalışma gerektirir.

SEO'nun asıl amacı arama motorlarında üst sıralarda listelenerek, sitenin amacına göre gösterilmek istenilen bilgilerin hedef kitleye hızlı ve kolay ulaşılabilir bir şekilde ulaştırılmasıdır.

SEO bir bakıma popülerlik anlamına gelmektedir.Sitelerin doğal yollarla arama motorlarında üst sıralarda yer alması o sitenin popüler olduğunu göstermektedir.Bir sitenin popülerliği ne kadar fazla ise o sitenin üst sıralarda olma durumu benzeri sitelere göre daha üst sıralarda olması anlamına gelmektedir.


SEO NASIL YAPILIR ?

Seo belirtmiş olduğumuz gibi bir popülerlik kavramıdır. Bu popülerliği arama motorlarının dizinlerinde artıran kişiler seo işi yapan
uzman Seo Çalışanlarıdır.

Popülerlik bir deyimle meşhur olmak şeklinde ifade edilebilir.Meşhur olan siteler diğerlerine göre daha çok gözde ve daha çok ön planda tutulmaktadır.Sitelerin başta google arama motorunda olmak üzere diğer arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi en iyi reklam türüdür.Günümüzde en üst sıralarda listelenmek reklam yapmakla mümkün olsa da doğal yollarla yoğun bir çalışma yaparak sitelerin üst sıralarda listelenmesi sağlanabilmektedir.

Google bir sitenin popülerliğini, o sitenin ziyaretçi sayısının düzenli artışından, site üzerine yapılan yönlendirme(link) sayısından, yapılan bu yönlendirmelerin kalitesinden ve bunun gibi başlıca kriterlerinden anlamaktadır.Site üzerine yapılan paylaşım ve yönlendirme çalışmalarının sayısı arttıkça o sitenin popülerliği arama motorları üzerinde daha da artacaktır.Bir web sitesinin arama motorlarındaki değeri yayına açıldığı günden itibaren başlar ve siteyle ilgili yapılan çalışmalarla artarak/azalarak devam eder.


Doğal Arama Sonuçları ve SEO

Doğal arama sonuçları site üzerinde bulunan anahtar kelimeleri kapsar.Google arama motoru üzerinde üst sıralara yükselme mantığı popülerlik kavramına dayanmaktadır.Google doğal arama sonuçları içerisinde bulunan yapay durumlar fark ettiğinde artık bu web sitelerini dikkate almaz ve sitenin dizin içerisindeki değerini düşürmektedir.

Doğal arama sonuçları içerisinde, site üzerine yapılan site sahibinin bilgisi dışında siteyle alakalı yapılan bilgi paylaşımı ve site üzerine yapılan yönlendirme çalışmaları da yer almaktadır.

Web sitesi üzerindeki bir paylaşımın forumlarda, sosyal medyada, imleme ve dizin siteleri gibi seoya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, bu paylaşım kullanıcı tarafından yapılıyomuş izlenimini taşıyarak web sitesi üzerindeki kullanıcılara hizmet veren site olduğu kavramını oluşturur.

Doğal arama sonuçlarının temelini oluşturan en iyi kavram çeşitliliktir.Tek yönlü yürütülen seo çalışmalarının doğal görünmemesinin sebebi neredeyse buna dayanmaktadır. Yapılan çalışmaların zamanı, yapısı, seo çalışmasının uygulama biçimi ve sayısı gibi başlıca kriterlerin çeşitlilik arz ederek seo çalışması olarak sürdürülmesi, sitenin doğal ve kalıcı olarak yükselmesini sağlamaktadır.